LOJISTIKNEWS-960x100.gif

Lojistik Gündem - 25.01.2021 LojistikNews LojistikNews
resim yükle
" "
ResimLink - Resim YükleLojistik Gündem – 25.01.2021

Lojistik Gündem – 25.01.2021

Youtube “Sektörel Haberler” kanalımda başladığım Lojistik Gündem haberlerinde bugün lojistiknews.com, lojistikcilerinzesi.biz ve lojiport.com sitelerinden derlediğim haber özetlerini okudum. İzleyemeyenler için videosu aşağıdadır. 

Kanala Abonelik için: https://www.youtube.com/channel/UCVqAaFQb71Z8wWlkEFkRnMw 

Gündem:

1:Toyota için 2020 Karnesi Türkiye ve Avrupa’da Başarılı

 

Toyota, pandeminin etkisiyle 2020’de Avrupa’da daralan pazara rağmen öne çıkmayı başardı. Önceki yıla göre Toyota Avrupa düşük CO2 emisyonlu araçlarına olan yüksek taleple birlikte Avrupa’da pazar payını 0.7 puan artırarak yüzde 6’ya çıkardı. Bu artış, Toyota’yı Avrupa’da en çok satış gerçekleştiren üçüncü marka yaptı ve marka adına tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. Toyota aynı zamanda 2020 yılında gerçekleştirdiği satışlarda Avrupa Birliği CO2 filo ortalaması hedefini karşılamayı da başardı.

Türkiye satışları yüzde 66 arttı

Toyota’nın Türkiye 2020 yılı satışları da bir önceki yılı oranla yüzde 66 oranında artarak 40 bin 375’e ulaştı.  Toyota, 2019 yılında 24 bin 301 adetlik satışın ardından 2020 yılında 40 bin 375 adetlik toplam satış gerçekleştirdi. Bu satışlar içinde hibrit satışları ise, tüm satışların yüzde 40’ını oluşturarak 16 bin 55 adet olarak kayıtlara yansırken, Toyota hibrit araç satışlarını da bir önceki yıla göre yüzde 33 artırmayı başardı. Bu sonuçlarla birlikte Toyota Türkiye, binek otomobil satışlarında ilk 4 sıra içinde yer alarak toplam satışlardaki pazar payını da yükseltti.

 

2:Koronavirüs Gölgesinde Ekonomik Krizden Kurtulmanın Tek Çıkış Yolu Ticareti Kolaylaştırmak

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, salgının etkilerini azaltmak, lojistik ve ticaret akışlarını devam ettirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. UTİKAD Sektörel İlişkiler Uzmanı Gizem Karalı Aydın, güncel durumu değerlendiren bir makale kaleme aldı.

Makalesinde koronavirüs salgınının ekonomik olumsuzluklarını azaltmak için ticareti kolaylaştırmanın kilit bir zorunluluk olduğunun tüm dünyada kabul edildiğini ifade eden UTİKAD Sektörel İlişkiler Uzmanı Gizem Karalı Aydın; üyelerinin destekleriyle Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi’nin kurulduğu 2017 yılından bu yana 8 Genel Kurul, 8 Teknik Komite ve 36 Çalışma Grubu Toplantısı’na aktif olarak katılım gösterdiklerini ve sürecin ilerlemesine, olumlu sonuçlar üretmesine katkı sağlamaya devam ettiklerini dile getirdi.

 

3:Cardata’dan İkinci Elde ‘Hemen Sat’ Kolaylığı!

Cardata, ikinci el araç sektörüne yönelik satıcılarla tüketicileri buluşturan akıllı araç fiyatlandırma modülü geliştirdi. Uygulamayla distribütörler, bayiler, galeri ve diğer tüm işletmeler artık kendi internet siteleri üzerinden tüketicilere aracının değerini ücretsiz olarak gösterebilecek ve satın alma yapabilecek. Firmaların internet sitelerinde açılacak “Aracınızı hemen satın alıyoruz” linki üzerinden ulaşılabilecek uygulama sayesinde, tüketiciler araçlarının değerlerini saniyeler içerisinde öğrenebilecek. Verilen fiyatı uygun bulan tüketiciler satıcının kendisiyle iletişim kurmasını tek tıkla isteyebilecek. Cardata, uygulama ile ikinci el araç alım ve satış işi yapan şirketlerin araçlara kolayca ulaşmasını ve sektördeki ikinci el tedarikini güçlendirmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Otomotiv sektöründe yaşanan son gelişmeler sektörde ikinci el araca ulaşmayı oldukça zorlaştırdı. İkinci el ticareti yapan distribütörler, bayiler, galeri ve diğer özel işletmeler yalnızca sınırlı kanallar üzerinden ikinci el araçları satın alabiliyordu. Biz, geliştirdiğimiz akıllı fiyatlandırma ve yönlendirme modülü sayesinde tüketicilerle ikinci el araç arayan işletmeleri saniyeler içerisinde bir araya getirebiliyoruz. Böylece işletmeler hem kendi panelleri üzerinden ikinci el araç fiyatlandırmalarını yönetebiliyor hale gelecek hem de talep ettiği ikinci el araç kaynağına ulaşabilecek. Hatta dilerse takas bile yapabilecek. Üstelik geliştirdiğimiz kullanıcı dostu yeni Hasar/Ekspertiz bölümü sayesinde, tüketicilere 3 adımda aracının değerini ücretsiz olarak sunabilecek” bilgisini verdi.

 

4:Brisa’nın Başarılı İşletme Sermayesi Yönetimi, Akademik Vakaya Dönüştü

 

Türkiye lastik sektörü lideri ve sanayinin öncü şirketlerinden Brisa, şirket çalışanları tarafından hayata geçirilen “iyi uygulamaları”, akademi seviyesinde vaka çalışmalarına dönüştürdüğü BRİKİM projesinde üçüncü vaka çalışmasını paylaştı.

“İşletme sermayesiyle rekabetçi avantaj yaratılması” isimli vaka çalışması Prof. Dr. Nükhet Vardar ve Brisa çalışanlarının katkılarıyla dijital vaka kütüphanesi markalarfisildiyor.com üzerinden akademisyen ve üniversite öğrencilerinin erişimine açıldı.

Brisa’nın son üç yılda işletme sermayesi yönetimindeki güçlü başarı hikayesindeki adımların detayları aktaran Brisa CFO’su Reşat Oruç şunları dile getirdi: “Her canlı organizma gibi, tüm başarılı şirketlerin de dalgalı dönemlerden geçtiğini görüyoruz, şahit oluyoruz. Brisa üç ana markasi, 1800’yakın ürün çeşidi, 1400’e yakın satış noktası ile oldukça kompleks yapıda bir şirket. İşletme sermayesindeki bazı dengesizliklerin üzerine gelen 300 milyon dolarlık Aksaray Fabrika yatırımımız neticesinde bilançomuzda 2016 yılı sonu itibariyle neredeyse ciromuza eşit, FAVÖK’ün 7 katı borcumuz vardı. Bunun sebeplerini detaylı olarak analiz ettiğimizde daha çok işletme sermayesiyle ve operasyonel verimlilikle ilgili olduğunu gördük ve aksiyon planımızı oluşturduk.

Planımızı yaparken tahsil süresi, stok devir süresi, borç ödeme süresi gibi işletme sermayesi parametrelerinde, sonucu finansal olan ama kendisi saha içerisinde gerçek hayattan olan konular üzerine odaklandık. Kök nedenleri net bir şekilde ortaya koyduk ve şirketin tüm fonksiyonlarının bir arada, uyum içerisinde bu konu üzerinde çalışması prensibini benimsedik. Daha verimli bir bayi finansal ve stok yönetimi, doğru talep tahmini gerçekleştirmek üzere aksiyonlarımızı hayata geçirdik. 192 günlere ulaşan işletme sermayesi gün sayımızı, 3 yılda, 2020 yılının üçüncü çeyrek sonunda 36 gün seviyesine, FAVÖK’ün 7 katına ulaşana net borcumuzu, FAVÖK’ün altına (0,94) düşürme başarısını gösterdik. Geniş ve hizalanmış bir ekip çalışması ile mümkün kıldığımız bu başarımızın, iyi uygulama örneği olarak akademi seviyesinde vaka çalışmasına dönmüş olması bizim için gurur verici. Vaka çalışmamızla tüm öğrenim ve deneyimlerimizi şeffaf bir şekilde iş dünyası, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinin de faydalanması için erişime açtık. Bu anlamda da değer yaratacak olmaktan mutluyuz” dedi.

 

5:CHEP, “Battery in Focus” Uzman Grubu ile tedarik zinciri profesyonellerini ortak bir platformda buluşturdu  

 

Çevresel koşullar elektrikli ve hibrit araçlara olan talebi her geçen gün artırıyor. Tedarikçi ve üreticiler ise oluşan risk faktörlerini ortadan kaldırarak bataryaları daha güvenli ve verimli bir şekilde tedarik etmek için çabalıyor. CHEP‘in küresel tedarik çözüm uzmanlarıyla bir araya gelerek kurduğu Battery in Focus Uzman Grubu, lityum-iyon bataryaların güvenli, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde taşınması için otomotiv endüstrisinin daha hızlı hareket etmesine yardımcı oluyor. Sektörün lider ve uzmanlarının yer aldığı grup, elektrikli ve hibrit araç bataryalarının lojistiğindeki küresel standartların belirlemesinde önemli bir rol oynayacak. 

 

Dünya, geleneksel fosil yakıtlı araçlardan uzaklaştıkça, lityum-iyon bataryalar da otomotiv tedarik zincirindeki en kritik ve tehlikeli bileşenlerden biri oluyor. Menzil/mesafe beklentilerini karşılamak için son derece gerekli olan yüksek yoğunluktaki ağır bataryaların, değişen sıcaklık, hatalı yükleme ve darbeler karşısında ekonomik ve çevresel felaketlere yol açabilecek potansiyeli bulunuyor. Tüm bu riskler; ekstra depolama, taşıma ve paketleme gibi maliyetli yasal düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Bu getiriler de batarya maliyetinin yüzde 80’ini bulabiliyor. Tedarik zincirine yönelik yenilikçi ve inovatif çözümler sunan CHEP’in Battery in Focus Uzman Grubu, sektörün başarılı, hızlı, güvenli, uygun maliyetli bir şekilde kitlesel ölçekte daha sürdürülebilir araçlar üretmesini sağlayacak iş birliğinin de öncüsü oluyor.

 

6:Enterprise Türkiye’den Global Başarı

Enterprise Türkiye, bağımsız denetim kuruluşu tarafından yapılan müşteri memnuniyeti değerlendirmesinde 2020 yılı için yüzde 88’lik bir oran elde etti. Bu sonuçla, Enterprise Rent-A-Car’ın global ortalaması olan yüzde 81 ve EMEA Bölgesi’ne ait yüzde 84 ortalamanın üzerine çıkan Enterprise Türkiye önemli bir başarıya imza attı. Enterprise Türkiye’nin müşteri memnuniyeti alanındaki başarısında, pandemi sürecindeki örnek hijyen uygulamaları ve tüketicilerin ulaşım seçeneklerini kolaylaştırmak adına sağladığı kampanyalar etkili oldu. 2020 yılını değerlendiren ve 2021 hedeflerini dile getiren Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, “Filomuz geçen seneye göre yüzde 20 büyümüş durumda. Bizim her bütçeye uygun geniş araç filomuz bulunuyor. Hibrit araçlardan elektrikli araçlara, SUV’lardan pikaplara kadar uzanan araç seçeneğimiz var. Bu kapsamda, 2020 yılında 2 milyar TL’lik araç yatırımı gerçekleştirdik. Ayrıca geçtiğimiz sene özellikle şehir içi ofis sayımızı artırarak kaliteli araç kiralama hizmetini müşterilerimizin ayağına getirdik. Şu an 62 olan ofis sayımızı önümüzdeki dönemde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bununla beraber, istihdam noktasında da % 30’luk bir büyümeyle 2021 yılına girdik” açıklamasında bulundu.

7:19. Uluslararası Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi

  1. Uluslararası Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi (LMSCM2021), Gaziantep Üniversitesi, Lojistik Derneği (LODER), Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Polonya Poznan Ekonomi ve İşletme Üniversitesi iş birliğiyle 21- 22 Ekim 2021 tarihlerinde Gaziantep’de gelişen koşullara göre yüz yüze veya çevrimiçi gerçekleştirilecektir.

Kongre gerek araştırmacılar gerek uygulayıcılar için lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde son ve gelecekteki eğilimleri tartışmak için uygun bir ortam yaratmak üzere 19 yıldır her yıl düzenlenmektedir. LMSCM2021, akademisyenlerin ve profesyonellerin lojistik ve tedarik zinciri yönetimi konusundaki zorlukların belirlemesi ve çözümlerin tartışılması amacıyla çok disiplinli ağlar ve platformlar oluşturmakta ve farklı disiplinlerden ve alanlardan teorik ve pratik katkıları bir araya getirmektedir. Yazarlar, başka bir yerde yayınlanmak üzere gönderilmemiş orijinal ve yayınlanmamış araştırmaları sunmaya davet edilmektedir. Gönderilen makaleler çift kör inceleme sürecinden geçecektir. Kongrenin ana teması “İnsani Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi” olup kongre konuları bu tema ile sınırlı
olmayıp lojistik ve tedarik zinciri yönetimi kapsamında her konuda bildiri kabul edilmektedir.

lojistikcilerinsesi sitesi

 

 

8:Tırsan, liderliğini Avrupa başarılarıyla taçlandırdı

15 ülkeden 16 jürinin katılımı ile Avrupa’nın en büyük ticari araç fuarı kapsamında düzenlenen Treyler İnovasyon Ödülleri’nde Tırsan, 4 ödül birden kazanarak, 2017 yılından başlayarak ödülün her kategorisinde ödül alan ilk ve tek şirket oldu.

1977’den beri Türkiye Treyler sektörünün güvenilir ve öncü lideri Tırsan, 2020 yılında da tüm faaliyetleriyle müşterilerinin gücüne güç katmaya devam etti.

Tırsan, belirsizlikler ile dolu 2020 yılında yurt içi ve yurt dışı tesislerinde tüm sağlık önlemlerini kararlılık ile uygulayarak müşterilerinin gücüne güç katmak için, hızlı ve kesintisiz tedarik sağladı. Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni alan ilk şirketlerden biri oldu. Türkiye’nin en geniş ve yetkin satış sonrası servisleri ile müşterilerinin operasyonlarının kesintisizliğini güvence altına aldı. Tırsan bu seneyi, pazar liderliğini %51’e yükselterek bitirdi.

Kendi teknolojisini üreterek dünya treyler sektörüne yön veren Tırsan, güvenilir ürün ve hizmetlerini uluslararası müşterilerine de sunarak TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’nin ilk 100’deki tek treyler ihracatçısı ve tüm otomotiv sektörünün en büyük 16. ihracatçısı oldu. Uluslararası müşterilerinin takdirini Almanya’da yılın en iyi lojistik markası ödülleri 3.lüğü ile tescilledi.

Tırsan, sektörün gelişimine öncülük eden Ar-Ge yatırımlarına da hız kesmeden devam etti. Otomotiv sektörünün en çok patente sahip 3. şirketi konumunda olan Tırsan, 2020 yılında sahip olduğu Avrupa’nın en geniş ürün gamına 22 yeni ürün ekledi.

Sektörün en prestijli Avrupa İnovasyon Ödülleri’nin 7 kategorisinde 7 ödülü yalnızca 3 senede kazanan ilk ve tek şirket olmanın gururunu Türkiye’ye getirdi.

Tırsan’ın 2020 yılını değerlendiren Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, tam 44 yıldır Tırsan’ın sektörün güvenilir ve öncü lideri olarak, müşterilerinin her zaman ilk tercihi olduğunu vurguladı.

 

Çetin Nuhoğlu, “Her bir Tırsan treyler, müşterilerimize güç katmak amacıyla üretilmektedir. Tırsan’ın her zaman ilk tercih olmasının arkasında muazzam bir üretim ve Ar-Ge gücü, müşteri memnuniyetine adanmışlık ve konusunda uzman güçlü bir ekip vardır. Tam 44 yıldır her daim müşterilerimizi dinliyor ve her daim yanlarında oluyoruz. Engin bilgi birikimimiz ile şekillenen ArGe çalışmalarımız, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sektöre yön vermek adına bize yol gösteriyor. Bu zorlu senede hem müşterilerimiz, hem ekibim, hem de diğer iş ortaklarımız ile ortaya koyduğumuz başarıdan dolayı çok gururluyum. Ortak başarılarımızda emeği geçen herkese Tırsan ailesi adına teşekkür ederim” dedi.

 

9:Oregon, nakliyecilere hizmet ağını genişletiyor

 

Oregon NCTS sistemi, Türkiye, AB ve EFTA ülkeleri ile İngiltere, Sırbistan ve Makedonya gümrük idarelerine T ( TR, T1, T2, T-) teminatlı gümrük transit beyanlarını ve AB Giriş Özet beyanlarını (ENS) online sunabilen sistem sağlıyor.

Uluslararası nakliye ve lojistik sektörü Dünya ve Türkiye’de bilişim ve yazılım teknolojisinin imkanlarını filo yönetimi, yükün ve aracın takibi, güzergah, geçiş ve gümrük işlemlerinin takibi için kullanarak öncülük etti. Elektronik ve yazılım kullanımı daha güvenli daha çevreci, sürücülere destek olan araç sistemlerin gelişiminde de etkili.

Uluslararası nakliyede bilişim hizmetleri ile filolara destek veren hizmet firmaları uzmanlaşarak etkin hizmet sağlayıcı konumuna geldiler. Bu firmalardan Oregon 2011 yılından bugüne lojistik firmalarına NCTS transit çözümleri sunuyor.

Konu ile ilgili olarak Bekir Ortabaşı’dan Oregon Fleet ve çalışmaları hakkında bilgi aldık. “Taşımacılık ve lojistik sektörünü baba mesleği olarak tanımaya başladım. Yurtdışında lisans üstü eğitimimden sonra sektöre çekici sağlayan DAF ve IVECO gibi firmalarda çalıştım. Bir süre ithalat, ihracat ve hizmet firmalarında görev yaptım. Taşımacılığı ve lojistiğin ihtiyaçlarını biliyorum. Sektör firmaları ile iş sırasında paydaşlık ve dostluğu birleştirecek birikim ve güven ilişkilerim var.

Filo Yönetim Çözümleri ile karayolu taşımacılığı yapan firmalara bütün bu hizmetleri tek cihazla sağlayan Oregon Fleet araç takip cihazının garantisi ise hizmet süresince devam ediyor. Cihazı kiraladıktan sonra hat, bayi hizmeti ve teknik destek ücretsiz. Aracınızı 7/24 izleyebildiğiniz gibi geçmişe dönük rota takibi de yapma imkanınız var. Bununla beraber araç rotadan çıkarsa telefon ya da mail yoluyla bildirim alabilirsiniz. Oregon Fleet araç takip cihazı ile beraber tüm dijital takograf verilerinizi indirmeniz ise tek tıkla mümkün. Bildiğiniz gibi dijital takograf verilerini indirme işlemi zorunlu bir hale geldi ve bu işlemi gerçekleştirmeyen firmalara yurtdışında büyük cezalar kesiliyor. Bunun için ise şirket takograf kartınızı Oregon’a göndermeniz yeterli. Oregon, takograf kartınızı yüksek güvenlikli data merkezinde sizler için saklıyor. Size sadece verileri indirme sıklığını belirlemek kalıyor. Bununla beraber Oregon bir önemli girişime daha imza atıyor. Petrol ofisi ile Finansal Aracılık sözleşmesi imzalayan Oregon aracılığı ile DBS’ye gerek duymadan vadeli yakıt alabiliyorsunuz. Başta Oregon ortaklarına ve müşterilerine daha sonra diğer uluslarası nakliyeciler ve yurtiçi nakliyeciler bu hizmetten faydalanabilecek. Bu hizmetlerin beraberinde Taşıt tanıma sistemi, Sürücü tanıma modülü, Motor blokaj gibi tek hizmetlerle filonuzu güvence altına alabilirsiniz. Bu hizmetleri güncelleyerek ve yenileyerek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Lojiport sitesi

 

10:Nakliyeci esnafı sorunlarına çözüm bekliyor

 

Türkiye geneli evden eve nakliye işi ile geçim sağlayan nakliyeci esnafı, birçok esnaf sektörüne yapılan yardım ve desteklerin kendilerine de yapılmasını istiyor.

Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında kamyoncu ve nakliyeci esnafının çok zor günler geçirdiğini belirten nakliyeci esnafı, yeni yılda yaraların sarılmasını umut ettiklerini ifade etti.

Kamyoncu ve nakliyeci esnafın en büyük sorunlarından birinin de “Dijital takograf” uygulamasının Türkiye’de altyapısı hazır olmadığı halde zorunlu hale getirilmesi olduğunu belirten esnaf, uygulamanın alt yapısının yetersiz olduğu gerekçesiyle Türkiye’de uygulanamayacağını belirtiyorlar.

“Dijital takograf” uygulama için altyapının yetersiz olduğunu dile getiren esnaf, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ettiklerini söylediler.

 

“Nakliyeci esnafı olarak büyük sıkıntılarımız var”

Ankara Altındağ’da evden eve taşımacılık yaptığını belirten naklyeci esnafından Mehmet Dursun, “Nakliyeci esnafı olarak büyük sıkıntılarımız var. Pandemiden dolayı bütün sıkıntıları yaşadık. Deprem mağdurlarının yardımına biz koştuk, karda kışta herkese hizmeti biz götürdük ama devlet politikasında bütün esnafa yardım var bütün bunları ayakta tutan biz şoförlere nakliyecilere destek verilmedi. Şu anda arabanın altına lastik almaya gitsek tanesi 2 buçuk- 3 bin liradır.” dedi.

       Lojiport sitesi                  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-10-01 18:37:21