SON DAKİKA

Milli Tarım Projesi kaliteli üretimi ve ihracatı artıracak

Bu haber 13 Kasım 2017 - 16:55 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Su ürünleri sektöründe uzun bir süredir geleneksel balıkçılıktan, yüksek teknolojili sanayiye geçiş yaşandığını belirten İstanbul Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Milli Tarım Projesi’nin sektör için bir milat olacağını söyledi.

Getirilecek yeni teşvik ve desteklerle sektöre giren firma sayısında artış beklediklerini belirten Sagun, “Bunun yanında firmaların Ar-Ge’ye yönelmesi de hızlanacak. Ayrıca markalaşmaya verilecek destekler ile de sektörde markalaşma oranı yükselecek. İşletmelerin teknoloji kullanımının artması üretimin kalitesini ve verimliliğini olumlu yönde etkileyecektir. Yeni türler geliştirilecek ve doğal olarak hem iç piyasa tüketimi hem de ihracatımız artacak” dedi.

İhracat 1 milyar doların üzerine çıkacak

Su ürünleri sektöründe ihracatın, yıllardır gerçekleştirilen yatırımlar ve çalışmalar sayesinde ülke açısından önemli bir paya ulaştığına değinen Sagun, “2016 yılında 2015’e oranla yüzde 13 artışla 794 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2017 yılının Ocak – Eylül döneminde ise ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artış ile 611 milyon dolar olarak gerçekleşti. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin aslında potansiyeli daha da yüksek. Milli Tarım Projesi ile uygulamaya konulması planlanan markalaşma ve Ar-Ge destekleri ihracat çok rahat bir şekilde 1 milyar doların üzerine çıkacaktır.” diye konuştu.

Markalaşma çevre dostu üretime hız verecek

Markalaşmanın standart, kaliteli ve çevre dostu üretimi beraberinde getireceğine değinen Tuncay Sagun, Özellikle çevre dostu üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması ile birlikte üretimde kalite, güvenilirlik ve izlenilebilirliğin yoğunlaşacağını belirtti. Uygulamanın hem balık çeşidi ve miktarını artıracağını hem de mevcut ihracat pazarlarının genişlemesini sağlayacağını kaydeden Sagun, balıklarda etiket uygulamasını da faydalı bulduklarını, tüketicinin yediği balığın nereden geldiğini ve ne balığı olduğunu bilmesinin en doğal hakkı olduğunu söyledi.