SON DAKİKA

Dış Kaynak Kullanımı Önemli midir ?

Bu haber 11 Mayıs 2016 - 2:02 'de eklendi ve 507 views kez görüntülendi.

Değişen dünya ve değişen alışkanlıklar sebebiyle ülkemizde artan ihtiyaçlar gerek firmaları gerek sistemleri geliştirilmeye açık hale getirmiş ve firmaların izlediği yollara göre ihtiyaçların tespiti konusunda tek bir nokta üzerinde firmaları odaklamıştır. Odak noktası müşteriye bağlı gelişen esnek ve esnetilebilir sistemler konusunda çalışmalar gerçekleştirilerek gerekli verim elde edilmiştir. Bilinen şöyledir ki; müşteriye bağlı yapılan çalışmalarda performans odaklı iç gelişim bir yandan değişen alışkanlıklara göre müşterileri geliştirmiş bir yandan ‘da firmanın esnekliği üzerinde kalıcı pozitif bir bakış uyandırmıştır. Sistemlerin geliştirilmesinde asıl rol oynayan unsur alt yapı düzeylerinin aslında tekrardan gözden geçirilerek firmanın farkında olmadan kalite standardını öne sürdüğünü ve kalite yönüne odaklanmasını amaç haline getirmiştir.

Son zamanlarda firmalarda gelişmiş olan sistemler ileriye dönük bakıldığında değişen ve gelişen müşteri tercihleri yanısıra firmaların değişim ve altyapı konusunda yüksek maliyetleri ’de bilançosuna eklediğini görmekte olacağız. Bu bilançoların aslında kaynağının firmanın kendi içerisinde müşteriye odaklanmayı hedeflediğini düşünürsek bir detayı gözden kaçırıyor olacağız o detay da şöyledir;

Bir firma kendi içerisinde birden çok departmana ve/veya bölüme odaklandığı zaman aslında hedeflerinin yönünü değiştirmekte ve bu konuda uzun sürecek çözüm üretme zamanı alacağı tehlikesini göze alması gerekmektedir,

Bir firma hedefinden şaşmış veya kafa karışıklığına düşerse müşterisini ‘de o derece etkilemiş olacaktır,

Firma eğer ki kendi içerisinde altyapı süreci yok ise veya planlanmış bir şekilde geliştirilmiyorsa ciddi bir bilanço kayıplarına kadar gidilebilecek riskleri beraberinde getirebilmektedir.

Peki, firmaların bu konuda izlemesi gereken çözüm nedir?

Gün geçtikçe artan insan sayısı, insanların değişken ihtiyaçları, firmaların altyapı süreçleri, maliyet küçültmeye gidilmesi konusunda üstünde durulması gereken en önemli noktalardan bir tanesi firmanın asıl hedefine ulaşma isteğidir, bu istek uğruna göze alınmış değerler firmanın standardını ve kalitesini etkileyecek düzeyde gelişim gösterirken itibarı açısından ‘da önemli bir konudur.

Artan ve gelişen ihtiyaçlar karşısında gün geçtikçe artan firmaların sayısı aslında durumu özetlemektedir, çünkü aslında firmaların kendi ihtiyaçları için bir hizmet kaynağı olmayı hedefleyen hizmet ve danışmanlık firmalarının sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Artan sayılar aslında bir ihtiyacın olduğunu fakat firmaların çözümlere pek yanaşmadığını dış kaynak kullanımının pek tercih edilmediğini görmekte oluyoruz.  Dış kaynak kullanımı aslında firmanın hedefine tam olarak ulaşması için çözüm üreten hizmet firmaları olacak olup, güvenirlik açısından bakılacak olursa tabi ki derinlemesine bir araştırma gerekmektedir ancak ulaşılan sonuçlardan yola çıkılarak karar sürecine dâhil olabilir.

4 parti hizmet veren firmaların çözümleri firmaların sorunlarına yaklaşımı ve firmaların aldığı sonuçlar hem müşteri bazlı olarak hem de firmalar arası iletişim ve itibar olarak önemli ölçüde etki etmektedir. Firmaların kendi içerisinde oluşan sorunları için dış kaynak kullanımının gerçekleştirmesi tam olarak hedefine odaklanması anlamını taşımakta olup, bu yönetim tarzını benimsemiş firmalar başarıyı zamanla yakalamış ve birden fazla çözüm ortağıyla birlikte hedefine odaklanmış lakin güvenirliğini ’de garanti altına almış olucaktır.