DHL EXPRESS DİRENİŞİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA İLE BÜYÜYOR

DHL EXPRESS DİRENİŞİ ULUSLARARASI DAYANIŞMA İLE BÜYÜYOR

DHL Express kargoda direniş 255. Günü geride bırakırken, Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) direnişteki DHL Express işçilerine ve sendikaya destek vermek için bir heyetle Türkiye’ye geldi.

ETF Başkanı Frank Moreels ve Genel Sekreteri Eduardo Chagas ile basın sorumlusu Bryn Watkins ve Veronique de Roeck, ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard ve Küresel Gençlik Koordinatörü Baker Khundakji ile Kara Taşımacılığı Bölüm Yardımcısı Deniz Akdoğan ve ITF Gençlik Komitesi üyeleri ile Avrupa Parlementosu (AP) Üyesi Kathleen van Bempt’ten oluşan uluslararası sendika heyeti DHL Express direniş alanına gelerek direnişteki işçilere ve sendikaya destek verdi. Ziyaretin ardından burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kardeş sendikalar ile demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği açıklamaya genel merkez, İstanbul ve Gebze şube yöneticileri ve her iki yakadan işyeri temsilcileri katıldı.

Başkan Öztürk; Birlik ve Mücadele Kazanacak

Burada konuşan Genel Başkanı Kenan Öztürk, bugün, dünyada 19 milyon taşıma işçisini temsil eden ITF’nin; 5 milyon üyesiyle Avrupa’daki taşıma işçilerini temsil eden ETF’nin yaptığı bu ziyaretin DHL Express’te 255 gündür devam eden direnişe uluslararası bir boyut kazandırdığını söyledi.

Daha önce UPS ve DHL Lojistik’te yaşanan dayanışmanın burada da sürdüğünü ifade eden Başkan Öztürk, “DHL Express’in çabaları boşuna, dün UPS ve DHL Lojistik’te olduğu gibi bugün burada da kazanacağız” dedi.

Başkan Öztürk konuşmasında DHL Express’te sendikamızın tüm baskı ve engellemelere rağmen örgütlenme çalışmasını tamamlayarak çoğunluk tespiti yaptığını ancak işverenin buna karşı itiraz davası açarak 9 işçiyi işten çıkardığı örgütlenme sürecine ilişkin bilgi verdi. Başkan Öztürk, DHL şirketinin, ITF, UNI Küresel Sendika ve Alman Hükümeti temsilcisi ile bir protokol imzalayarak işçilerin sendika tercihine ve toplu iş sözleşmesi yapma hakkına saygı göstereceğini taahhüt ettiğini ancak Türkiye’de bu protokole uymadığını söyledi.

DHL’yi imzaladığı protokole uymaya, attığı işçileri geri almaya ve sendikamızla masaya oturmaya çağıran Başkan Öztürk, ziyaretinden dolayı uluslararası sendika temsilcilerine teşekkür etti.

“32 Ülkeden 42 Üye Sendikayı Temsilen Yanınızdayız”

Dünyanın 32 ülkesinden 42 üye sendikayı temsilen Türkiye’de bulunduklarını belirten ETF Başkanı Frank Moreels yaptığı konuşmada DHL’yi işçi ve sendika karşıtı tutumundan vazgeçmeye çağırdı. Bunun aynı zamanda bir demokrasi ve sosyal haklar mücadelesi olduğunu Moreels, “Bu işçi (DHL Express işçilerini) arkadaşlarımızı cesaretinden dolayı tebrik ediyoruz. 255 gündür buradalar ve bu bize gurur veriyor. ITF ve ETF’nin desteği her zaman yanınızda ve birlik olursak kazanacağız, tek şey söylüyorum dayanışma!”

AP Üyesi Kathleen van Bempt: Verilen Demokrasi Mücadelesidir

AP Üyesi Kathleen van Bempt de demokrasinin oy vermenin ötesinde, güçler ayrılığı ve sendikal hak ve özgürlükleri kapsayan bir kavram olduğunu belirterek DHL işçilerinin mücadelesinin uluslararası boyutuna dikkat çekti.

Cesaret ve mücadelesinden dolayı DHL Expess işçilerini kutlayan Kathleen van Bempt, “Bu sadece İstanbul’da bu şirketti ilgilendiren bir durum değil, aynı zamanda uluslararası dayanışmayı gerektiren bir durumdur. Çünkü bu şirketin (DHL) Belçka’da, Almanya’da işçilerin grev ve toplu sözleşme hakkını verdiğini biliyoruz. Orada haklar verirken burada neden vermesin! Sesinizi Avrupa’da duyurmaya çalışacağız. Çünkü Türkiye, Avrupa ile çok bağlantılı ve biz Türkiye’yi, Türkiye’deki işçileri çok seviyoruz” dedi.

“Her Zaman Yanınızda Olacağız”

ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas da daha önce UPS ve DHL Lojistik’te sendikamız ile birlikte mücadele verdiklerini buradaki mücadelenin de uluslararası dayanışma ile başarıya taşınacağını söyledi. Chagas, DHL Express’te sadece 9 işçinin değil aynı zamanda bir adalet ve hak alma mücadelesi olduğunu belirterek “Biz her zaman her koşulda bu mücadelenizin yanında olacağız” dedi.

Uyar: Küresel Sermayeye Karşı Küresel Emek Dayanışması

Türk-İş 1. Bölge Başkanı Adnan Uyar da küresel sermayeye karşı emekçilerin küresel birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi. “Bu adımı ne kadar kuvvetli atarsak, ne kadar caydırıcı olduğumuzu gösterirsek, başarmamak imkansızdır. Sermaye karşısında emek ve emeği temsil edenler birlik ve beraberlik içinde hareket ederse emek kazanacaktır” diyen Uyar, ne kadar sürerse sürsün bu mücadelenin kazanacağını ve Türk-İş olarak bu mücadelenin yanında olunacağını ifade etti.

Social Media Share:
Tags:
DHL Express

TOGETHER FOR A LOOK

Can you share with us your comment?

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com